Historia

Historia występów zespołu w rozgrywkach Polskiej Ligi Halowej sięga 2000 roku, kiedy to drużyna z Rudy Śląskiej po raz pierwszy znalazła się w gronie najlepszych zespołów w Polsce. W I sezonie występów w drugiej lidze zespół występujący pod nazwą Klub Piłkarski „Frib-Ex” Ruda Śląska bez problemu wywalczył awans do I ligi. Drużyna reprezentująca środowisko i wspiera przez sponsora – Firmę Budowlaną „Frib-Ex” znalazła się w gronie najlepszych zespołów w kraju. Niestety szybko okazało się, że I liga stawia zarówno przed klubem jak i sponsorem duże wymagania. Zespół zdobył 11 punktów w całym sezonie co nie pozwoliło na utrzymanie się. Już pod koniec rozgrywek sezonu 2002/2003 Zarząd Stowarzyszenia ze względów organizacyjno – finansowych postanowił wycofać się z rozgrywek Polskiej Ligi Halowej.

Brak naszego zespołu w rozgrywkach Polskiej Ligi Halowej trwał do ... września roku 2006, kiedy to ponownie wystąpi ekipa naszego Stowarzyszenia w II lidze PLH. Tym razem dzięki grupie sponsorów oraz wsparciu władz miasta Ruda Śląska zespół seniorów funkcjonuje na przejrzystych zasadach. W sezonie 2006/2007 zespół zajął VI miejsce w II lidze. Sukcesem okazały się występy w sezonie 2007/2008 kiedy to nasz zespół wygrał rozgrywki II ligi i awansował do grona najlepszych zespołów w kraju. W sezonie 2008/2009 zespół występował w Ekstraklasie zajmując ostatnie 12 miejsce. W związku z wycofaniem się zespołów rudzianie otrzymali prawo gry w barażach. W dwumeczu okazali się lepsi od Mariossa Wawelno i ponownie zagrali w gronie najlepszych drużyn w kraju w sezonie 2009/2010. Podobnie jak w poprzednim sezonie zespół Gwiazdy zajął miejsce spadkowe - 11 a do pozostania w lidze zabrakło jednego punktu. Tymczasem odmłodzony zespół który przygotował się do gry w ... I lidze PLF nieoczekiwanie jako najwyżej sklasyfikowany spadkowicz otrzymał prawo gry w Ekstraklasie po wycofaniu się wicemistrza Polski Hurtapu Łęczyca. Tak Gwiazda ponownie zagrała w Ekstraklasie w sezonie 2010/2011. Zespół zajął 11 miejsce i ... podobnie jak we wcześniejszym sezonie Gwiazda utrzymała się w lidze z której po zakończeniu rozgrywek wycofał się Kupczyk Kraków. Tak więc sezon 2011/2012 będzie czwartym z kolei dla Gwiazdy na najwyższym szczeblu rozgrywek.

Sezon 2011/2012 był najbardziej udanym sezonem dla naszego zespołu seniorów. Po rundzie zasadniczej młody zespół zbierał pozytywne opinie i oceny zajmując ostatecznie szóste miejsce. W związku ze zmiana formuly rozgrywek rudzianie wystąpili w fazie play-off gdzie w pierwszej rundzie odpadli z późniejszym Mistrzem Polski Akademią FC Pniewy. Ostatecznie Gwiazda została sklasyfikowana na ósmej pozycji.

Niestety w nowy sezon 2012/2013 zespół wszedł osłabiony brakiem jednego z najlepszych zawodników w historii klubu, byłego reprezentanta Polski - Dawid Hajnca, który popełnił samobójstwo. Z powodu poważnych kłopotów finansowych  w przerwie między rundami zespół opuściła kolejka trójka doświadczonych zawodników. Mimo to zespół po sezonie zasadniczym zajął dziewiąte miejsce. Zgodnie z Regulaminem Rozgrywek do fazy play-out zespoły z miejsc 9-12 przystępowały jednak z zaliczonymi punktami tylko między zainteresowanymi walką o utrzymanie punktami. Niestety w sezonie zasadniczym Gwiazda wygrywała z późniejszymi Mistrzem i Wicemistrzem Polski - nie zdobywała punktów z ekipami z dołu tabeli. Mimo dobrej postawy w fazie play-out rudzianie zajęli ostatnie 12 miejsce w lidze.

Sezon 2013/2014 to gra w grupie południowej w I lidze Polskiej Ligi Futsalu w mocno przemeblowanym i odmłodzonym składzie. Pod wodzą nowych trenerów Tomasza Klimasa i Szymona Łuszczka mieszkanka młodości z rutyną okazała się najlepsza w swojej grupie. Gwiazda walcząc do ostatniej kolejki zapewniała sobie mistrzostwo tych rozgrywek. Tym samym zaledwie po roku gry w 1 lidze wracamy do grona najlepszych zespołów w kraju. Szkoda, że po raz kolejny sukces sportowy pozostał bez pozytywnej reakcji ze stron władz miasta i należytego wsparcia finansowego.

Sezon 2014/2015 to występy Gwiazdy w Ekstraklasie Futsalu. Sztab szkoleniowy pozostał bez zmian , jednak w kadrze zespołu nastąpiły w okresie przygotowawczym spore zmiany. Celem drużyny ma być miejsce w środku tabeli. W w/w rozgrywkach zespół Gwiazdy zajął bezpieczne 10 miejsce w tabeli.

W sezonie 2015/2016 ekipa Gwiazdy zaliczyła fatalną pierwszą rundę rozgrywek - mimo że w kadrze zespołu znalazło się aż trzech zawodników z Ukrainy ekstraklasy nie udało się utrzymać - ostatnie miejsce w tabeli oznaczało ponowne pożegnanie się z najwyższym poziomem rozgrywkowym w kraju.

Póki co zagraliśmy aż 8 sezonów na najwyższym poziomie rozgrywek od roku 2000 (początkowo jako KP Frib-Ex, a później już pod nazwą SRS Gwiazda) - daje nam to 17 miejsce w tabeli wszech czasów najwyższego poziomu rozgrywkowego w Polsce.

Do sezonu 2016/2017 ekipa ponownie przystąpiła w zmienionym składzie personalnym który stanowi mieszkankę zawodników futsalowych, młodzieży i piłki trawiastej. W tym sezonie zakładamy przede wszystkim budowę zespoły z Zarząd SRS Gwiazda nie stawia tym razem celu w postaci awansu. Warto dodać, że te rozgrywki będą historyczne bowiem do rozgrywek II ligi śląsko - opolskiej została także zgłoszona druga drużyna Gwiazdy Ruda Śląska. W tych rozgrywkach doświadczenie będą zdobywali młodzi zawodnicy. 

Zostań darczyńcą

Wspomóż działalność Stowarzyszenia 
Wpisz kwotę: PLN